Tiskové zprávy

Prestižní operní festival v Glyndebourne uvede poprvé Händelovu operu Semele. Za dirigentským pultíkem ji bude řídit Václav Luks

14. 7. 2023 | Dirigent a umělecký šéf Collegia 1704 Václav Luks se v rámci rezidence v Glyndebourne již podruhé v tomto roce ujal vedení londýnského orchestru dobových nástrojů Orchestra of the Age of Enlightenment. Nové scénické provedení opery Semele Georga Friedricha Händela zhlédnou diváci ve festivalové premiéře 23. července. Do konce srpna pak organizátoři festivalu naplánovali celkem 11 repríz.


Tisková zpráva ke stažení

Collegium 1704 spolu s německým kontratenoristou Benno Schachtnerem zavede posluchače do bachovského ráje

7. 6. 2023 | Jarní část komorní koncertní série Hudební cesty Evropou vyvrcholí ve středu 14. června od 19:30 v pražském Vzletu bachovským večerem s jedním z nejvyhledávanějších kontratenoristů současnosti, Benno Schachtnerem. Na koncertě zazní ochutnávka části repertoáru, který Collegium 1704 natočilo společně s německým vokalistou v druhé půli dubna v lipském Thomaskirche, Kostele sv. Tomáše, někdejším působišti Johanna Sebastiana Bacha. Nové CD vyjde na přelomu letošního a příštího roku.


Tisková zpráva ke stažení

Collegium 1704 vstoupí do nové sezóny v Rudolfinu spolu s laureátem prestižní mezinárodní Chopinovy klavírní soutěže

30. 5. 2023 | Pražský barokní orchestr Collegium 1704 zveřejnil program nadcházející koncertní sezóny, kterou od roku 2015 organizuje v rámci projektu Hudební most Praha – Drážďany paralelně v ČR a Německu, v někdejších klíčových kulturních centrech Evropy. V programu figurují hudební klenoty baroka, ale také zásadní díla pozdějších stylových období. Předprodej jednotlivých vstupenek orchestr zahájí 1. června.


Tisková zpráva ke stažení

Pozdní smyčcové kvartety Josefa Myslivečka v podání Rejchova kvarteta ovládnou pražský Vzlet

11. 5. 2023 | Květnová zastávka Hudebních cest Evropou, komorní koncertní série organizované Collegiem 1704 v pražském Vzletu, nabídne setkání s tvorbou českého génia klasicismu, Josefa Myslivečka. V podání Rejchova kvarteta, prvního stálého českého kvarteta specializovaného na historicky poučenou interpretaci, zazní 18. května od 19:30 Myslivečkovy posmrtně vydané smyčcové kvartety, ale také díla jeho současníků, Josepha Haydna a původem moravského skladatele Františka Xavera Richtera.


Tisková zpráva ke stažení

Ozvěny festivalu Oude Muziek v pražském Vzletu se souborem Tiburtina Ensemble a Hildegardou z Bingenu

17. 4. 2023 | Dubnový koncert komorní série Hudební cesty Evropou, kterou v pražském Vzletu organizuje Collegium 1704, připomene unikátní postavu raného středověku, magistru kláštera na Disibodenbergu a později abatyši ženského benediktinského kláštera na Rupertsbergu, mystičku, skladatelku a spisovatelku, Hildegardu z Bingenu. Koncert ženského vokálního souboru Tiburtina Ensemble se koná 26. dubna od 19:30 ve Vzletu v pražských Vršovicích, ve spolupráci s prestižní nizozemskou přehlídkou staré hudby Oude Muziek Utrecht.


Tisková zpráva ke stažení

O lásce ve všech podobách se sopranistkou Hanou Blažíkovou a theorbistou Janem Krejčou

15. 3. 2023 | Komorní koncertní série Hudební cesty Evropou nabídne 20. března, na první jarní den, v pražském Vzletu setkání jednoho z nejslavnějších představitelů raného italského baroka se skladateli, kteří se sice výrazně prosadili ve své době, ale do všeobecného povědomí a repertoáru uměleckých těles se postupně vrací až v současnosti. Všechna díla spojuje milostná tematika a také světské zaměření.


Tisková zpráva ke stažení

Dvořákovu síň Rudolfina rozezní vokálně instrumentální díla neapolských mistrů 18. století

28. 2. 2023 | Předposlední koncert letošní sezóny Collegia 1704 v Rudolfinu s titulem Pianto napoletano (Neapolský pláč) nabídne nejen díla spojená s křesťanskou postní tradicí. V Dvořákově síni 7. března zazní Miserere c moll Alessandra Scarlattiho, Stabat Mater Tommasa Traetty a také dvousborové rekviem dalšího významného představitele neapolské školy, Francesca Duranteho. Program obohatí Duranteho Concerto a quattro g moll.


Tisková zpráva ke stažení

Hudební cesty Evropou startují v pražském Vzletu výletem do barokní Anglie

8. 2. 2023 | Novou sezónu komorního cyklu Collegia 1704 ve Vzletu v pražských Vršovicích zahájí 21. února koncert kvinteta For Several Friends pod vedením cembalisty Pablo Kornfelda. Program s názvem Tell Me No More nabídne instrumentální i vokální skladby prominentních anglických skladatelů i jejich méně známých vrstevníků druhé poloviny 17. století. Vokálních partů se ujme sopranistka Pavla Radostová.


Tisková zpráva ke stažení

Collegium 1704 zahájí jarní část sezóny vrcholnými díly vídeňského klasicismu

1. 2. 2023 | Program symfonického koncertu s názvem Apoteóza tance nabídne v autentickém provedení na dobové nástroje pod taktovkou Václava Lukse díla tří mistrů takzvaného Vídeňského klasicismu přelomu 18. a 19. století. Jejich tvorba znamenala velkolepou syntézu předchozího hudebního vývoje a zároveň byla inspirací a modelem budoucím generacím. Dvořákovu síň Rudolfina 14. února rozezní Sedmá symfonie Ludwiga van Beethovena, jedna z Londýnských symfonií Josepha Haydna a předehra k opeře La clemenza di Tito Wolfganga Amadea Mozarta.


Tisková zpráva ke stažení

Diváci pražského Vzletu se v roce 2023 vydají společně s Collegiem 1704 na hudební cesty Evropou

9. 1. 2023 | Nová sezóna komorního cyklu ve Vzletu v pražských Vršovicích se rozrostla na devět koncertů s rozmanitým programem, ve kterém se od února do prosince představí sólisté a pravidelní hosté Collegia 1704 v různých konstelacích, ale i exkluzivní partnerské projekty připravené ve spolupráci s domácími i prestižními evropskými institucemi. „V dramaturgii koncertů chceme navázat dlouhodobou spolupráci s partnerskými festivaly, jichž je Collegium 1704 pravidelným hostem, sdílet a iniciovat exkluzivní projekty komorní hudby formou kurátorského výběru a podpořit mobilitu umělců napříč Evropou,“ přibližuje manažerka Collegia 1704 Veronika Hyksová.


Tisková zpráva ke stažení

Dvořákovu síň Rudolfina ovládne duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho

30. 11. 2022 | Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. 12. 2022 zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná pro tehdejší drážďanský orchestr. Program obohatí skladby někdejšího koncertního mistra na dvoře saských kurfiřtů, Johanna Georga Pisendela, a dvorního skladatele drážďanského orchestru, Johanna Friedricha Fasche. Sólového partu v Laudate Pueri se zhostí německá sopranistka Mirella Hagen.


Tisková zpráva ke stažení

Missa
Druhý večer sezony Collegia 1704 v Rudolfinu nabídne Händelovo okouzlení Římem i jedno ze Zelenkových vrcholných děl

3. 11. 2022 | Koncertní sezona pražského barokního orchestru Collegium 1704 a vokálního souboru Collegium Vocale 1704 pokračuje 11. listopadu v Rudolfinu večerem věnovaným baroku první poloviny 18. století. Soubory přednesou divákům pod vedením dirigenta Václava Lukse jedno z raných děl Georga Friedricha Händela a poslední mešní kompozici Jana Dismase Zelenky.


Tisková zpráva ke stažení

Hudba královských koncertů promění vršovický Vzlet v komnatu Krále Slunce

27. 10. 2022 | Předposlední koncert letošní komorní série Collegia Vocale 1704 zavede 3. listopadu diváky ve vršovickém Vzletu do Francie Ludvíka XIV. Dvorská kultura, která byla v té době etablována v nové, velkolepě vystavěné rezidenci ve Versailles, se stala zářným příkladem pro všechny evropské panovnické domy. Hudba neměla pevné místo jen ve dvorním ceremoniálu, ale i v soukromém životě Krále Slunce a jeho následovníka, Ludvíka XV. Ve svých komnatách pravidelně pořádali koncerty pro nejužší kruh dvorské společnosti, kde zaznívaly komorní skladby v podání nejvýznamnějších hudebníků té doby.


Tisková zpráva ke stažení

Mimořádná živá nahrávka Mé vlasti v podání Collegia 1704 vychází na CD

13. 10. 2022 | Nahrávku zahajovacího koncertu festivalu Pražské jaro z roku 2021, na němž Smetanova Má vlast zazněla v podání orchestru Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse, vydal belgický label Accent, který s orchestrem dlouhodobě spolupracuje. „Přistupujeme s velkou úctou ke Smetanovu odkazu a hlubokou pokorou k velkolepé české interpretační tradici tohoto díla. Naše provedení není muzeální rekonstrukcí, ale připomenutím estetických ideálů romantické interpretace Smetanovy doby, které mohou být inspirací i pro současné interprety a současné publikum,“ říká k nahrávce dirigent Václav Luks.


Tisková zpráva ke stažení

Collegium 1704 zahájí novou koncertní sezónu strhujícím Händelovým oratoriem Izrael v Egyptě

3. 10. 2022 | Po letních úspěšných výjezdech po Evropě se barokní orchestr Collegium 1704 vrací ke svému pražskému publiku. Novou sezónu v Rudolfinu zahájí 13. října uvedením oratoria Georga Friedricha Händela Izrael v Egyptě. Tento koncertní program Collegia 1704 se na pódium Rudolfina vrací po třech letech, mimořádně vřelé ohlasy vyvolal také třeba ve Versailles nebo před nedávnem na prestižní mezinárodní přehlídce ve francouzském Besançonu a na tuzemském Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě.


Tisková zpráva ke stažení

Myslivečkovo oratorium Abrahám a Izák zazní v podání Collegia 1704 poprvé na prestižním Salcburském festivalu

12. 7. 2022 | Už popáté se pražský barokní orchestr Collegium 1704 a vokální ansámbl Collegium Vocale 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse představí na festivalu Salzburger Festspiele. Po dílech Bacha, Bibera, Monteverdiho, Stradelly a Zelenky uvede v salcburské premiéře mistrovské dílo Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého operního skladatele 18. století. Myslivečkovo oratorium Abramo ed Isacco (Abrahám a Izák) zazní s vynikajícím mezinárodním obsazením sólistů, které tvoří norská sopranistka Mari Eriksmoen (Isacco), francouzský tenorista Mathias Vidal (Abramo), irská mezzosopranistka Paula Murrihy (Sara), německá sopranistka Nikola Hillebrand (Angelo) a její krajan, barytonista Matthias Winckhler (Gamari). Koncert se koná 23. července 2022 od 18 hodin ve Velkém sálu Mozartea.


Tisková zpráva ke stažení

Václav Luks obdržel francouzské ocenění za zásluhy v oblasti kultury 

22. 6. 2022 | V úterý 21. června převzal dirigent Václav Luks na slavnostním ceremoniálu na Francouzském velvyslanectví v Praze z rukou velvyslance Alexise Dutertra Řád umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) v hodnosti rytíře. Řád uděluje francouzský ministr kultury za významné zásluhy na poli umění a literatury.
Působení barokního orchestru Collegium 1704, jehož je Václav Luks zakladatelem a uměleckým vedoucím, je provázáno s francouzskou hudební scénou od svého vzniku.


Tisková zpráva ke stažení

Collegium 1704 uvádí Janovy pašije v Rudolfinu a dalších třech evropských koncertních sálech

4. 4. 2022 | Barokní orchestr Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse zahájil v neděli 3. dubna turné s Janovými pašijemi J. S. Bacha v Maison de la Radio et de la Musique na svém historicky prvním vystoupení v Paříži, 12. dubna tímto dílem vyvrcholí Sezóna 2021/22 v pražském Rudolfinu. O den později se mohou na závěrečný koncert cyklu Hudební most Praha-Drážďany těšit posluchači v drážďanském Annenkirche, na Velký pátek prožije hluboké emoce velikonočního příběhu v podání Collegia 1704 publikum v Konzerthaus v Dortmundu. Turné navazuje na březnové koncerty v Praze a Drážďanech na podporu Ukrajiny – díky nim se Collegiu 1704 podařilo získat pro sbírku SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni částku 250 000 Kč na humanitární pomoc. Všem, kdo podpořili, děkujeme!


Tisková zpráva ke stažení

Výtěžek z koncertu v Rudolfinu daruje Collegium 1704 na SOS Ukrajina 

9. 3. 2022 | Březnový abonentní koncert Sezóny 2021/22 Collegia 1704 s názvem Chiaroscuro veneziano představí hudbu benátských barokních mistrů. 22. března 2022 zazní ve Dvořákově síni Rudolfina výběr z Monteverdiho sbírky duchovních madrigalů Selva morale e spirituale, doplněný žalmem F. Cavalliho a mší G. F. Sancese, stejný program uslyší o den později diváci v drážďanském Annenkirche v rámci Hudebního mostu Praha-Drážďany. Výtěžek z obou koncertů daruje Collegium 1704 organizaci Člověk v tísni na sbírku SOS Ukrajina. Koncert se koná pod záštitou velvyslance Ukrajiny v ČR J. E. Jevhena Perebyjnise.


Tisková zpráva ke stažení

Představitelka Alciny Karina Gauvin zazpívá Vivaldiho moteta v Rudolfinu

7. 2. 2022 | Collegium 1704 vstupuje do druhé části své Sezóny 2021/22 ověnčeno prestižní cenou Edison Award 2021 za nahrávku Les Boréades J.-Ph. Rameaua, která byla oceněna jako nejlepší operní nahrávka roku. Pátý abonentní koncert v Rudolfinu 15. února 2022 pomyslně naváže na uvedení Händelovy Alciny v ND Brno a zároveň nabídne dlouho očekávané provedení Missy 1724 J. D. Zelenky. Představitelka titulní role v nové inscenaci Karina Gauvin nabídne pražskému publiku brilantní vivaldiovský repertoár, s nímž budou v druhé části večera kontrastovat temnější tóny Zelenkovy imaginární mše. Stejný program zazní také v Drážďanském Annenkiche, kde po kratší vynucené pauze pokračuje sezóna Hudebního mostu Praha-Drážďany.


Tisková zpráva ke stažení

Vzhůru do světa kouzel!

26. 1. 2022 | Hipogryf, kouzelný prsten, rytíři proměnění ve stromy a divou zvěř, mocná kouzelnice Alcina a její ostrov s vyčarovaným zámkem – ne, to není pokračování Hry o trůny, ale něco daleko lepšího. Nefalšovaná barokní opera!
Soubor Janáčkovy opery NdB zahajuje rok 2022 skutečně mimořádným projektem. …
K brněnskému souboru v čele s Pavlou Vykopalovou a Václavou Krejčí Houskovou se připojí nejen vynikající pěvci, kontratenoristé Kangmin Justin Kim a Ray Chenez, kanadská sopranistka Karina Gauvin, ale také Collegium 1704, orchestr, který si získal za svou interpretaci barokní hudby na dobové nástroje mezinárodní renomé a  Collegium Vocale 1704. 


Tisková zpráva ke stažení

Velkolepý Královský ohňostroj v Rudolfinu v podání Collegia 1704

20. 12. 2021 | Na tradici oblíbených silvestrovských koncertů navazuje barokní orchestr Collegium 1704 letos již 30. prosince v 19.30 koncertem Královský ohňostroj. Dvořákovu síň Rudolfina rozezní nejen ikonická Hudba k ohňostroji G. F. Händela, ale také dva Barsantiho Concerti grossi a Caldarova Sinfonie in C. Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse se představí pražskému publiku krátce po čtyřnásobném uvedení tří kantát Bachova Vánočního oratoria v prestižním koncertním sále DeSingel v Antverpách.


Tisková zpráva ke stažení

Hudba z netrpělivě očekávaného filmu Il Boemo o J. Myslivečkovi zazní v podání Collegia 1704 v Rudolfinu

1. 11. 2021 | Druhý koncert Sezóny 2021/22 Collegia 1704 s názvem Il Boemo svádí dohromady hudbu dvou přátel: Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta. Program sestavený z jejich vokálních i instrumentálních děl představí orchestr pod vedením dirigenta Václava Lukse 11. listopadu 2021 v Rudolfinu, o den dříve s ním předstoupí před publikum v drážďanském Annenkirche. Na koncertě zazní mimo jiné hudba z netrpělivě očekávaného filmu o životě Josefa Myslivečka s Vojtěchem Dykem v hlavní roli Il Boemo, jehož hudební složku svěřili tvůrci výhradně Collegiu 1704. Ve filmu zní i hlas sopranistky Simony Šaturové, která v Rudolfinu přednese Myslivečkovy operní árie i slavnou Mozartovu koncertní árii Bella mia fiamma, addio.


Tisková zpráva ke stažení

Collegium 1704 zahájí sezónu 2021/22 Mozartovým Requiem, nabídne Bachovo Vánoční oratorium a hudbu z filmu Il Boemo

8. 9. 2021 | Rok 2021 byl bezpochyby milníkem v historii Collegia 1704. Orchestr přijal jedinečnou nabídku zahájit v květnu mezinárodní hudební festival Pražské jaro a Má vlast B. Smetany pod taktovkou Václava Lukse sklidila ohromný ohlas v České republice i v zahraničí. V září Collegium 1704 spolu s partnery Divadlem VOSTO5 a Kinem Pilotů slavnostně otevřelo nový prostor pro kulturu, umění i setkávání – Vzlet ve Vršovicích. Nová sezóna 2021/22 v Rudolfinu a drážďanském Annenkirche naváže na tradici uvádění velkých, divácky atraktivních vokálně-instrumentálních děl W. A. Mozarta a J. S. Bacha v kombinaci s raritními duchovními skladbami J. D. Zelenky či operním repertoárem J. Myslivečka nabízeným ve špičkové interpretaci reflektující jeho náročnost. 


Tisková zpráva ke stažení

Collegium 1704 představuje novou online platformu s hudebně i vizuálně atraktivním obsahem

8. 3. 2020 | V prvním březnovém týdnu spustil barokní orchestr Collegium 1704 na svém webu novou online platformu UNIVERSO 1704, na níž uvádí premiéry vlastních video-koncertů. Ty vznikaly v průběhu podzimních měsíců 2020 a začátkem roku 2021 v působivých lokacích v České republice a v Německu. Collegium 1704 nabízí publiku jedinečné zážitky v podobě hudebně i vizuálně propracovaných video-koncertů, které jsou svébytným formátem přinášejícím ikonická díla i ojediněle uváděné skladby ve špičkové interpretaci. Díky unikátní kameře také efektně zachycují genia loci jednotlivých míst.


Tisková zpráva ke stažení

Slavnostní koncert česko-německé vzájemnosti v obnoveném kostele v Konojedech

1. 9. 2020 | V neděli 13. září 2020 v 15.00 proběhne v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech Slavnostní koncert česko-německé vzájemnosti, jedinečná událost přesahující svým významem hranice regionu. Tento koncert vrací vysokou kulturu tam, kde byla doma – do kostela v Konojedechpostaveného předním mužem českého baroka, hrabětem Šporkem.


Tisková zpráva ke stažení

Collegium 1704 v sezóně 2020/21 přinese slavnou Mozartovu Korunovační mši i výjimečné Telemannovy Brockes-Passion

16. 6. 2020 | Přestože situace na jaře 2020 živému umění nepřála, barokní orchestr Collegium 1704 využil toto období k hledání nových cest ke svému publiku pomocí online platforem. Na koncerty pražské sezóny a účinkování v rámci zahraničních turné (např. ve Vídni, Versailles, Moskvě nebo Amsterdamu) navázal soubor špičkovými výkony v rámci přenosu benefičního koncertu České filharmonie či online koncertu na Pražském jaru.


Tisková zpráva ke stažení

Zelenkova imaginární mše v podání Collegia 1704 na netrpělivě očekávaném CD Missa 1724

24. 3. 2020 | Dosud neznámá díla Jana Dismase Zelenky (1679 – 1745) vycházejí v těchto dnech na novém CD pražského barokního orchestru Collegium 1704. Jednotlivé samostatně zkomponované části mešního ordinária z pera největšího génia české barokní hudby sestavil dirigent a umělecký vedoucí souboru Václav Luks do podoby imaginární mše.


Tisková zpráva ke stažení

Koncert Collegia 1704 Actus Tragicus přináší nahlédnutí do rodiny Bachů

4. 3. 2020 | Šestý koncert sezóny 2019/20nabízí naprosto jedinečnou příležitost seznámit se s dědictvím rodiny Bachů v podání Collegia 1704,Collegia Vocale 1704 a špičkových sólistů pod taktovkou Václava Lukse. Zazní nejen známá smuteční kantáta Gottes Zeitistdieallerbeste Zeit J. S. Bacha, jejíž apokryfní název Actustragicus dal název celému koncertu, ale také skladby, které J. S. Bacha ovlivňovaly a inspirovaly.


Tisková zpráva ke stažení

 

Stradellovo emotivní oratorium San Giovanni Battista v podání Collegia 1704

28. 1. 2020 | Sezóna 2019/20 vstupuje do své druhé poloviny oratoriem Alessandra Stradelly San Giovanni Battista. Kromě Prahy a Drážďan představí Collegium 1704 toto oratorium i publiku v Amsterdamu. Jde o jedinečnou příležitost slyšet dílo, s nímž Collegium 1704 s velkým úspěchem vystoupilo na Salzburger Festspiele v roce 2018.


Tisková zpráva ke stažení

II. Sezóna komorního koncertního cyklu Collegia Vocale 1704 představí Monteverdiho i Poulenca

13. 1. 2020 | Na prvním koncertě nové sezóny komorního cyklu 26. března 2020 zazní výběr z Monteverdiho sbírky Madriga liguerrieri ed amorosi včetně slavného Lamento della Ninfa, sérii uzavře 10. prosince 2020 večer věnovaný dílům s vánoční tématikou J. Galluse, C. Caresany, J. D. Zelenky a F. Poulenca. S novou sezónou se přesouváme do prostor kostela Sv. Šimona a Judy, kde proběhne prvních pět koncertů komorní řady, závěrečným šestým koncertem zahájí Collegium 1704 svou činnost v Produkčním domě Vzlet ve Vršovicích.


Tisková zpráva ke stažení

Collegium 1704 oslaví Silvestra v italském stylu

9. 12. 2019 | I letos chystá barokní orchestr Collegium 1704 spolu s vokálním ansámblem Collegium Vocale 1704 Silvestrovský koncert v pražském Rudolfinu. V úterý 31. prosince 2019 v 19:30 se mohou posluchači těšit na skladby italských barokních mistrů, které překypují virtuozitou a brilantností. Chybět nebude ani dílo s vánoční tématikou oslavující narození Spasitele.


Tisková zpráva ke stažení

Na vánočním koncertě zazní ikonické oratorium Mesiáš

2. 12. 2019 | Vánočním koncertem, na kterém zazní v Dvořákově síni Rudolfina 10. prosince 2019oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela, vstupuje barokní orchestr Collegium 1704 na půdu probádanou a prozkoumanou – přesto, nebo možná právě proto, půjde o jedinečný hudební zážitek umocněný kombinací mimořádného díla s výraznými sólovými i ansámblovými party a brilantní interpretace, která Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem ve světě proslavila.


Tisková zpráva ke stažení

Koncertní provedení opery Arsilda, regina di Ponto

1. 11. 2019 | Druhým koncertem sezóny 2019/20 orchestr Collegium 1704 nakrátko opouští žánr oratoria a vstupuje na pole opery. 12. listopadu 2019 představí v pražském Rudolfinu koncertní provedení opery Antonia Vivaldiho Arsilda, regina di Ponto (Arsilda, královna pontská). O den později, 13. listopadu 2019, představí Arsildu německému publiku v Drážďanském Annenkirche v rámci Hudebního mostu Praha – Drážďany. K opeře Arsilda se Collegium 1704 vrací po dvou letech – v roce 2017 ji s velkým úspěchem v novodobé světové premiéře uvádělo scénicky v režii Davida Radoka ve Slovenském národním divadle v koprodukci s operními domy a divadly v Lucemburku, v Caen, v Lille a ve Versailles. Inscenace získala prestižní slovenské ocenění Dosky 2017 za mimořádný počin v oblasti operního divadla.


Tisková zpráva ke stažení

Zahájení sezóny 2019/20 Händelovým oratoriem La Resurrezione

10. 10. 2019 | Do nové sezóny 2019/20 vstupuje orchestr Collegium 1704 uvedením slavného oratoria na biblický námět La Resurrezione (Vzkříšení) z raného období tvorby Georga Friedricha Händela. Tóny tohoto velkolepého díla rozezní pražské Rudolfinum ve čtvrtek 24. října 2019. O den později, tedy 25. října 2019, vystoupí soubor se stejným programem v drážďanském Annenkirche, kde letos zahájí již dvanáctou sezónu Hudebního mostu Praha – Drážďany.


Tisková zpráva ke stažení

Václav Luks
Collegium 1704 v sezóně 2019/20 nabídne oratorní skvosty baroka a oslaví výročí 15 let od svého založení

10. 9. 2019 | Po úspěšné letní sezóně, kdy se Collegium 1704 již počtvrté představilo na prestižních Salzburger Festspiele, poprvé ve známé Elbphilharmonie v Hamburku a během které se podílelo na zahájení natáčení velkofilmu Petra Václava Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, se český barokní ansámbl vrací ke svému pražskému publiku.


Tisková zpráva ke stažení

Collegium 1704 zahajuje výroční sezónu v Katedrále sv. Víta českou premiérou

19. 9. 2018 | Za měsíc zahájí Collegium 1704 pražskou sezónu 2018/19 ve výjimečném prostoru Katedrály sv. Víta velkolepou Missou Salisburgensis H. I. F. Bibera v české premiéře. Mimořádný koncert přispěje k letošnímu výročí 100 let od vzniku Československa a zároveň oslaví 10 let existence koncertního cyklu Hudební most Praha – Drážďany.


Tisková zpráva ke stažení

 

Collegium 1704 zahájí novou sezonu ve velkém – Mariánskými nešpory Claudia Monteverdiho

20. 10. 2016 | Mariánské nešpory – rarita, která se u nás v současné době objevuje v koncertních programech zcela výjimečně. Po úspěších zahraničního léta se Collegium 1704 opět vrací ke svému domácímu publiku, kterému na zahajovací dvojici koncertů 24. a 25. října nenabídne nic menšího než toto mistrovské barokní dílo Claudia Monteverdiho.


Tisková zpráva ke stažení

Příběh tragické lásky Dido a Aeneas i Janovy pašije v podání Collegia 1704

6. 1. 2016 | Koncertní sezóna Collegia 1704 vstupuje v únoru do své druhé poloviny rovnou dvěma koncerty: 5. února zazní na podiu Rudolfina v koncertním provedení nesmrtelný příběh tragické lásky Dido a Aeneas v opeře Henryho Purcella. A hned 17. a 18. února bude Pražská křižovatka patřit Janovým pašijím, tentokrát ovšem ve zpracování mistra neapolské opery Alessandra Scarlattiho.


Tisková zpráva ke stažení

Korunovační mše – ZRUŠENO
Korunovační mše

Korunovační mše patří společně se slavným Requiem a Velkou mší c moll do trojice nejznámějších liturgických děl svého tvůrce. Mozart však zkomponoval též celou řadu menších mší, litanií, nešpor i drobných duchovních děl, ve kterých můžeme obdivovat mistrovské zvládnutí kontrapunktu, smysl pro účelnost a samozřejmě bezbřehou invenci jejich tvůrce.
Rudolfinum, Praha, Česká republika, 30. 12. 2020 – 19.30 h
Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Václav Luks | dirigent
W. A. Mozart – Kyrie KV 341 | Miserere KV 85 | Misericordias KV 222 | Korunovační mše KV 317

Santissimo Natale – ZRUŠENO
Santissimo Natale

Oslava narození Ježíše Krista je výrazným tématem italské barokní hudby doby adventu. Zejména pro neapolské autory bylo zrození Spasitele a pastorální motivy zdrojem nevyčerpatelné inspirace a v jejich dílech se nezřídka mísí rafinovanost kontrapunktu s vlivy lidové hudby v neapolském dialektu.
Annenkirche, Drážďany, Německo, 21. 12. 2020 – 19.30 h
Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Václav Luks | dirigent
A. Corelli — Concerto grosso op. 6 no. 8 Fatto per la Notte di Natale
A. Stradella — Cantata Per il Santissimo Natale
A. Scarlatti — Concerto grosso no. 1 in f 
C. Caresana — Tarantella à 5 Per la Nascita del Verbo

Bella mia fiamma – ZRUŠENO
Bella mia fiamma

Bachovo zhudebnění mariánského chvalozpěvu Magnificat patří k několika málo dílům lipského kantora, ve kterých vychází z latinské textové předlohy a stírá tak hranice mezi luteránskou a katolickou liturgickou hudbou. Zelenka zkomponoval většinu svých duchovních děl pro potřebu katolického dvorního kostela v Drážďanech a jeho poslední zhudebnění mešního ordinária patří k jeho vrcholným dílům.
Annenkirche, Drážďany, Německo, 10. 11. 2020 – 19.30 h
Rudolfinum, Praha, Česká republika, 11. 11. 2020 – 19.30 h
Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Václav Luks | dirigent
J. S. Bach — Magnificat in D BWV 243
J. D. Zelenka — Missa Omnium Sanctorum ZWV 21

Magnificat – ZRUŠENO
Magnificat

Bachovo zhudebnění mariánského chvalozpěvu Magnificat patří k několika málo dílům lipského kantora, ve kterých vychází z latinské textové předlohy a stírá tak hranice mezi luteránskou a katolickou liturgickou hudbou. Zelenka zkomponoval většinu svých duchovních děl pro potřebu katolického dvorního kostela v Drážďanech a jeho poslední zhudebnění mešního ordinária patří k jeho vrcholným dílům.
Rudolfinum, Praha, Česká republika, 20. 10. 2020 – 19.30 h
Annenkirche, Drážďany, Německo, 21. 10. 2020 – 19.30 h

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Václav Luks | dirigent
J. D. Zelenka — Ouverture F dur
J. D. Zelenka 
— Orchestersuite Nr 3. D dur
J. S. Bach
 — Magnificat in D BWV 243

Mesiáš
Mesiáš

Málokteré dílo hudebních dějin se od doby svého vzniku těší takové oblibě jako Händelův Mesiáš. Nejproslulejší opus svého tvůrce uchvacuje dodnes melodickou invencí, vokální virtuositou a nevšedně působivým ztvárněním biblických textů.
Rudolfinum, Praha, Česká republika, 19. 9. 2020 – 19.30 h
Annenkirche, Drážďany, Německo, 20. 09. 2020 – 19.30 h
G. F. Händel — Mesiáš HWV 56

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Václav Luks | dirigent
Tereza Zimková | soprán
Markéta Cukrová 
| alt
Jaroslav Březina 
| tenor
Roman Hoza 
| bas

Přihlásit se k odběru novinek

Poskytnutím Vašich osobních údajů souhlasíte s tím, abychom je zpracovali v souladu s odst. 8 našich obchodních podmínek.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU NOVINEK

Sledujte nás

Dokumenty

GDPR
Výroční zprávy
Obchodní podmínky
Změna nastavení souborů cookies
PŘIHLÁŠENÍ PRO ČLENY

Kontaktní adresa

Collegium 1704
Mánesova 1374/53
120 00 Praha 2

Zobrazit na mapě

+420 234 697 959
info@collegium1704.com