C1704 & CV1704 | VÁCLAV LUKS | PARTNEŘI
FOTO | PRESS

Václav Luks
zakladatel barokního orchestru Collegium 1704 a vokálního ansámblu Collegium Vocale 1704
Václav Luks studoval na Konzervatoři v Plzni, na Akademii múzických umění v Praze a studia završil specializovaným studiem staré hudby na švýcarské Schole Cantorum Basiliensis ve třídě Jörga-Andrease Böttichera a Jespera Christensena (obor historické klávesové nástroje a historická provozovací praxe). Během studií v Basileji i v následujících letech koncertoval jako sólový hornista Akademie für Alte Musik Berlin po celé Evropě i v zámoří.
Po návratu ze zahraničí v roce 2005 přetvořil komorní soubor Collegium 1704, který založil již za studií, v barokní orchestr a založil vokální soubor Collegium Vocale 1704.
Pod jeho vedením soubory hostují na prestižních festivalech a účinkují ve významných koncertních síních. Jejich nahrávky si získaly nejen velký ohlas publika, ale i četná ocenění kritiky včetně cen jako Trophées, Diapason d’Or či Preis der deutschen Schallplattenkritik.
Kromě intenzivní práce s Collegiem 1704 Václav Luks spolupracuje také s dalšími uznávanými soubory jako Netherlands Bach Society, Camerata Salzburg, Akademie für Alte MusikBerlin, La Cetra Barockorchester Basel, od roku 2022 také s Händel & Haydn Society v Bostonu. Při benefičním koncertu na obnovu Notre Dame dirigoval Václav Luks Orchestre nationale de France. V roce 2021 mu francouzská rozhlasová stanice France Musique věnovala pět dílů seriálu Grands interpretes de la musique classique. V květnu 2021 dirigoval Collegium 1704 při zahajovacím koncertu mezinárodního hudebního festival Pražské jaro.
Spolupracoval s mezinárodně proslulými pěvci jako Karina Gauvin, Vivica Genaux, Ann Hallenberg, Martina Janková, Philippe Jaroussky, Magdalena Kožená, Bejun Mehta, Sarah Mingardo, Adam Plachetka a Andreas Schöll.
Na operních a divadelních představeních spolupracoval Václav Luks s režiséry jako Willi Decker, Ondřej Havelka, Ursel Herrmann, Louise Moaty, J. A. Pitínský nebo David Radok, počátkem roku 2022 se podílel na uvedení Händelovy opery Alcina v režii Jiřího Heřmana. Collegium 1704 pod jeho vedením nahrálo hudbu k dokumentu Petra Václava Zpověď zapomenutého i k jeho chystanému filmu Il Boemo o životě Josefa Myslivečka, na němž se Václav Luks podílí také jako hlavní hudební poradce.
Jeho aktivity sehrály významnou roli v oživení zájmu o dílo českých skladatelů Jana Dismase Zelenky a Josefa Myslivečka a také v posílení česko-německých kulturních vztahů skrze znovuobjevování společných hudebních tradic obou zemí.
V červnu roku 2022 převzal při slavnostním ceremoniálu na Francouzském velvyslanectví v Praze z rukou velvyslance Alexise Dutertra Řád umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres). Řád uděluje francouzský ministr kultury za významné zásluhy na poli umění a literatury.
