
C1704 & CV1704 | VÁCLAV LUKS | PARTNEŘI
FOTO | PRESS

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704
pražský barokní orchestr a vokální soubor
Pražský barokní orchestr a vokální ansámbl Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem u příležitosti projektu Bach — Praha — 2005. V roce 2008 byl zahájen Hudební most Praha — Drážďany, navazující na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty M. Koženou, V. Genaux a dalšími v roce 2012 plynule vyústila v druhý koncertní cyklus Collegium 1704 v Rudolfinu. Od podzimu 2015 jsou oba cykly sloučeny do jedné koncertní sezóny probíhající i nadále paralelně v Praze a v Drážďanech. V roce 2019 byla zahájena pražská komorní řada koncertů Collegia Vocale 1704, která od roku 2021 pokračuje v kulturním paláci Vzlet.
Nedávná pozvání Collegia 1704 zahrnují prestižní pořadatele a pódia jako Salzburger Festspiele, Berliner Philharmonie, Wigmore Hall v Londýně, Theater an der Wien, Wiener Konzerthaus, BOZAR (Palais des Beaux-Arts) v Bruselu, varšavský Chopin Festival, Elbphilharmonie v Hamburku, rezidence v Opéra Royal ve Versailles a Bachfest v Lipsku. V květnu 2021 Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse zahájilo mezinárodní hudební festival Pražské jaro provedením Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast. Na základě koncertu bylo v roce 2022 vydáno kriticky úspěšné CD s kompletní nahrávkou. V operních produkcích navázalo Collegium 1704 na mezinárodní úspěchy inscenace Händelova Rinalda provedením opery L’olimpiade J. Myslivečka, nominované na International Opera Awards 2014, a opery Arsilda, regina di Ponto A. Vivaldiho v novodobé světové premiéře. V únoru 2022 uvedlo Händelovu operu Alcina v režii J. Heřmana v koprodukci s ND Brno, Opéra Royal ve Versailles a Théatre de Caen.
V roce 2014 spolupracovalo Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse s B. Mehtou na DVD s Gluckovou operou Orfeo ed Euridice v režii O. Havelky a na natáčení dokumentu BBC 2 Mozart v Praze s R. Villazónem. Soubor se podílel na historickém velkofilmu Il Boemo (2022) v režii P. Václava o životě J. Myslivečka. Collegium 1704 účinkuje též ve Václavově dokumentu Zpověď zapomenutého (2015). V roce 2021 založil soubor vlastní online platformu UNIVERSO 1704, na níž uvádí premiéry video-koncertů spojujících výjimečná díla ve špičkové interpretaci s geniem loci atraktivních míst v České republice a v Německu.
Nahrávky Collegia 1704 se těší přízni posluchačů i hudební kritiky (opakovaná ocenění Diapason d’Or, CD měsíce & Editor’s Choice či nominace na CD roku Gramophone Magazine). K jejich úspěšným CD patří nahrávka houslových koncertů J. Myslivečka, Bachova Mše h moll, Zelenkovy Sonáty či jeho Missa Divi Xaverii ve světové premiéře. Nejvýznamnějšími počiny posledních let jsou první kompletní česká nahrávka Händelova Mesiáše z roku 2019 a troj-CD s operou Les Boréades J.-Ph. Rameaua, které získalo ocenění Trophées 2020 a cenu nizozemských hudebních kritiků Edison Klassiek 2021 jako nejlepší operní nahrávka roku. Nadšené kritiky a uznání zahraničních i tuzemských médií (ČRo Vltava, Klasika +, Rondo, Scherzo, BBC Radio 3, Télérama, BR – Klassik a dalších) si vysloužila i výše zmíněná živá nahrávka Mé vlasti.
A proč zrovna 1704?
Letopočet 1704 je symbolem našeho erbovního skladatele Jana Dismase Zelenky. Roku 1704 byla v Praze v kostele sv. Mikuláše provedena jezuitská alegorická hra Via Laureata se Zelenkovou hudbou. A jelikož o Zelenkových předchozích osudech a o dalším desetiletí jeho života nevíme téměř nic, je pro nás tento rok symbolem okamžiku, kdy se na hudební scéně objevil největší génius českého baroka a jeden z nejoriginálnějších skladatelů dějin hudby vůbec.
Collegium 1704
koncertní mistr
Helena Zemanová
Ivan Iliev
housle
Jana Anýžová
Markéta Knittlová
Jan Hádek
Magdalena Malá
Iveta Schwarz
Martin Kalista
Simona Tydlitátová
Petra Ščevková
Martina Kuncl Štillerová
Veronika Manová
Dagmar Valentová
Eleonora Machová
Vojtěch Jakl
Luca Giardini
Simone Pirri
Vadym Makarenko
viola
Michal Dušek
Dagmar Valentová
Eleonora Machová
František Kuncl
Martin Stupka
violoncello
Libor Mašek
Hana Fleková
Helena Matyášová
Petr Hamouz
Thomas Chigioni
fagot
Györgyi Farkas
Jane Gower
Katrin Lazar
Monika Fischaleck
Elisabeth Kaufhold
kontrabas
Luděk Braný
Tilman Schmidt
Ondřej Štajnochr
varhany/cembalo
Pablo Kornfeld
Joan Boronat Sanz
Václav Luks
flétna
Julie Braná
Lucie Dušková
Michaela Ambrosi
hoboj
Katharina Andres
Petra Ambrosi
Rodrigo Gutiérrez
trubka
Hannes-Martin Rux
Almut Rux
Jaroslav Rouček
Karel Mňuk
lesní roh
Erwin Wieringa
Miroslav Rovenský
theorba
Jan Krejča
tympány
Daniel Schäbe
Collegium Vocale 1704
soprán
Hana Blažíková
Barbora Kabátková
Helena Hozová
Tereza Zimková
Pavla Radostová
Alena Hellerová
Kamila Zbořilová
Dora Rubart-Pavlíková
Stanislava Mihalcová
Anna Zawisza
Aleksandra Turalska
alt
Kamila Mazalová
Daniela Čermáková
Jan Mikušek
Marta Fadljevičová
Aneta Petrasová
Monika Jägerová
tenor
Václav Čížek
Čeněk Svoboda
Hasan El-Dunia
Tomáš Lajtkep
Ondřej Holub
Filip Dámec
Krzysztof Mroziński
Maciej Gocman
bas
Tomáš Král
Tomáš Šelc
Jaromír Nosek
Martin Vacula
Lukáš Zeman
Tadeáš Hoza
Martin Blaževič
