Nevšední výpravou do éry romantismu zahájí ve čtvrtek 19. října pražský orchestr Collegium 1704 svou novou koncertní sezónu. Večer ve Dvořákově síni Rudolfina nabídne jeden z klavírních koncertů Fryderyka Chopina v podání čerstvého laureáta Chopinovy mezinárodní soutěže na dobové nástroje. Který ze dvou Chopinových koncertů zazní i jméno sólisty oznámí orchestr 16. října, bezprostředně po vyhlášení výsledků soutěže.

Program zahajovacího koncertu obohatí předehra Egmont Ludwiga van Beethovena a jediná symfonie „českého Schuberta“, Jana Václava Hugo Voříška, svého času významné osobnosti vídeňského hudebního života.

Voříšek měl s Chopinem leccos společné. „Na první pohled je spojuje společný osud raně romantických skladatelů, žili velice rychle a krátce. Také Voříškovi bylo vyšetřeno ne mnoho let života, byl, podobně jako Chopin, klavírní virtuóz, ale také varhaník a dirigent. Co se týče klavírních skladeb, myslím, že se dá považovat za revolučního skladatele, jednoho z prvních romantiků, byť vročením svého života patří spíš do pozdního klasicismu. Je objevitelem formy impromptu. V tomto ohledu se nabízí asociace především s Franzem Schubertem, který své impromptu psal krátce po Voříškovi, a samozřejmě odtud vede přímá linie i k Chopinovi. Co se Voříška jako symfonika týče, právě proto, že žil tak krátce, zanechal bohužel pouze jednu symfonii, která však může hrdě stát vedle Beethovenových vrcholných symfonií nebo raných symfonií Schuberta. Voříškova melodičnost a lyričnost ve vedení frází evokuje první rosu raného romantismu,“ říká dirigent a umělecký šéf Collegia 1704, Václav Luks.

Porota předkola Chopinovy mezinárodní soutěže na dobové nástroje (mladší sestry slavné Chopinovy mezinárodní klavírní soutěže) kvalifikovala do hlavní soutěže 35 klavíristů ze 14 zemí. Účastníci byli vybráni z 84 přihlášených kandidátů. V pořadí druhý ročník se koná od 5. do 15. října, opět ve Varšavské filharmonii. Tamní dění organizátoři streamují online, na oficiálních kanálech Institutu Fryderyka Chopina (Youtube, Facebook). Soutěž je vypsána jako tříkolová: V prvním a druhém kole účastníci odehrají sólové recitály s repertoárem složeným vedle Chopina z vybraných skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta a polonéz polských skladatelů působících v první polovině 19. století. Ve třetím kole přednese šest finalistů Chopinovy skladby s orchestrem. Doprovázet je bude katovický orchestr dobových nástrojů Orkiestra Historyczna pod taktovkou Václava Lukse. Ten je také členem devítičlenné mezinárodní poroty.

Kvality letošního vítěze prestižní mezinárodní soutěže bude moci pražské publikum posoudit hned dvakrát. Jen o tři dny později po zahajovacím koncertě v Rudolfinu, v neděli 22. října, bude totiž laureát protagonistou Hudebních cest Evropou, komorní koncertní řady, kterou Collegium 1704 organizuje v kulturním centru Vzlet v pražských Vršovicích. Pro tamní publikum si připraví sólový recitál složený z klavírních skladeb Fryderyka Chopina a dalších skladatelů.

Oba koncerty zazní v dobové instrumentaci, v případě klavíru půjde o repliku nástroje Ignaze Pleyela z roku 1830, kterou Collegiu 1704 zapůjčí původem americký a v Čechách usazený nástrojář Paul McNulty. Originál tohoto nástroje je k vidění v pařížském Muzeu hudby. Sám Frederyk Chopin prý o Pleyelově klavíru prohlásil, že je pro něj „non plus ultra“, a právě s ohledem na zvuk tohoto nástroje zkomponoval většinu svých děl.

foto: Tokpa Korlo, Institut Fryderyka Chopina, Paul McNulty