O Collegiu 1704 v médiích

Václav Luks / Jak to vidí… Zita Senková
ČRo Dvojka
Přepis rozhovoru
Il Boemo / Josef Mysliveček

 

Rozhovor s Danielem Freemanem / Small talk FF UK
Pražské jaro 2021

Předhazovali mu Němce, zneužili ho ideologové. Smetana más smutný osud
„Doba přeje odvážným řešením,“ shodlo se vedení Pražského jara – a požádalo o zástup orchestr, který si v posledních 15 letech vybudoval doma i v zahraničí renomé díky poučené interpretaci staré hudby, zvlášť té barokní. Přehlídku uvede Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem.
24. 3. 2021 | aktualne.cz | Petr Vizina
Důležité je ukázat lidem nový obzor
„Když se ale člověk jednou rozhodne postavit takové výzvě, už není čas pochybovat.“
29. 4. 2021 | Lidové noviny | Iva Nevoralová
Smetanův český mýtus. Na zahájení Pražského jara zazní úplně jiná Má vlast
„Myslím, že se Smetana snažil co nejvíce popsat svou zvukovou představu, byl už hluchý a nemohl korigovat samotný orchestr při zkouškách,“ domnívá se Luks.
7. 5. 2021 | Hospodářské noviny, Magazín Aktuálně.cz | Dita Hradecká

reportáž ČT 24
podcast aktualne.cz
klasika plus
lidové noviny
magazín aktualne.cz
Václav Luks: Všichni pořadatelé jsou jak na trní 

Václav Luks, zakladatel a umělecký vedoucí barokního orchestru a sboru Collegium 1704 a Collegium Vocale 174, v době pandemie bez velkého upozorňování prošel patnáctým výročím obou těles a stejně nenápadně sám oslavil padesátiny. Těžce se svými hudebníky nese následky vládních opatření, která už rok mají za cíl omezit šíření koronaviru. Angažuje se pro druhé ve vedení iniciativy Sdružení umělců klasiky, veřejné skupiny pro hudebníky a hudebnice na volné noze. A se svými soubory iniciuje stále nové a nové hudební projekty, jejichž prostřednictvím nejen předávají umělecké hodnoty a radost z hudby, ale také se připomínají ve veřejném prostoru a sami sebe udržují na potřebném standardu. O tom všem, včetně financování kultury, ale také úspěchu s nahrávkou Rameauovy opery Les Boréades a nápadu zveřejňovat pod názvem Universo 1704 nově natočená hudební videa, hovořil s portálem KlasikaPlus.cz.
22. 3. 2021 | Klasika Plus | Petr Veber

Klasika Plus
„Hudba Dismase Zelenky je nabitá vášní a fantazií. Nelze jinak, než na ní ujíždět.“ 

„Když jsem se v patnácti začal zajímat o barokní hudbu, zajímaly mě i hudební dějiny mé země. V nich se objevilo jméno Dismase Zelenky, které bylo v osmdesátých letech tak trochu zahaleno tajemstvím. Začal jsem jezdit do Drážďan do Saské zemské knihovny, kde jsem se probíral jeho rukopisy. Z vizuálního objevování Zelenkovy hudby jsem měl doslova fyzické zážitky, “ řekl Václav Luks ve Vizitce. Tato náklonnost u Lukse hraničí s posedlostí – tvrdí, že Zelenkova tvorba činí lidi závislými. „Je nabitá vášní, originalitou a fantazií. Nelze jinak, než na ní ujíždět,“ dodává. 
19. 3. 2021 | ČRo Vltava | Vizitka | Daniel Jäger

ČRo Vltava - Vizitka
Veronika Hyksová představuje UNIVERSO 1704 živě na ČT24

Hostem živého vysílání Studia ČT 24 byla generální manažerka Collegia 1704 Veronika Hyksová. Tématem pořadu byly Kulturní projekty v době pandemie covid-19 a diváci se v něm mohou seznámit s novou online platformou UNIVERSO 1704 a originálními video-koncerty.

Reportáž najdete v čase 14.10.
11. 3. 2021 | Studio ČT 24

ČT 24
Před Václav Luks o covidové realitě, deziluzi a naději

Zákaz divadel a koncertů pro diváky trvá už bezmála tři měsíce. Probíhají intenzivní diskuse, zda, kdy a za jakých podmínek tyto restrikce v oblasti vážné hudby rozvolnit. Z jedné strany odborníci varují před psychickými dopady protiepidemických opatření, která zásadním způsobem omezují životy lidí a kdy právě hudba sdílená na koncertě může přinášet úlevu, z druhé ti, kteří o omezování svobod a devastace „volnočasových“ aktivit rozhodují, dávají při uvolnění restrikcí přednost kasinům a bazénům. A nedokáží rozlišit mezi popovými megakoncerty se skotačícím davem a koncerty klasické hudby, a to i těmi komorními. Mnoho témat pro rozhovor s Václavem Luksem.
28. 1. 2021 | Helena Havlíková, Opera Plus

Opera Plus
Připadáme si jako pacient na kapačkách, říká dirigent Václav Luks
Dirigent Václav Luks bojuje o přežití svého souboru Collegium 1704. Ten už roky reprezentuje Česko v nejvyšší světové lize interpretace barokní hudby. „Snažíme se přesvědčit vládu, že určitá část živé kultury může fungovat i za přísných hygienických opatření,“ říká Luks.
Za patnáct let své existence ansámbl Collegium 1704 dosáhl na spoustu prestižních ocenění i angažmá od prestižních pořadatelů, včetně například Salcburského festivalu. I doma má své stálé publikum a donedávna měl i vyprodané sály. U zrodu souboru stál a dodnes ho vede dirigent Václav Luks, který byl ovšem loni, kdy navíc slavil vlastní padesátiny, postaven před naprosto nečekaný úkol: udržet v koronakrizi soubor při životě.
9. 1. 2021 | Věra Drápelová, MF DNES
idnes.cz
Mesiáš dodal našemu posluchači sílu do posledních dnů života, popisuje sílu barokní hudby dirigent Václav Luks
Barokní hudba kombinuje přístupnost a vysokou uměleckou ambici, to je ideální podoba uměleckého sdělení, vysvětluje Václav Luks, zakladatel a dirigent pražského barokního orchestru Collegium 1704. Jan Dismas Zelenka skládal nesmírně moderní a emocionální hudbu. Kdekoli jsme ho hráli, jeho hudba posluchače strhla. Velkým překvapením byl mnohovrstevnatý odkaz Josefa Myslivečka. Chystaný film Petra Václava Il Boemo ukáže, jak se jeho hudební řeč vyvíjela, těší se dirigent.
7. 1. 2021 | Host Lucie Výborné, ČRo Radiožurnál
ČRo Radiožurnál
Václav Luks: Kultura se stala jednoduše manipulovatelným obětním beránkem

Je skutečně tragické, jakým způsobem současná krize odhalila, jak zanedbatelnou roli hraje kultura ve společnosti. Ale je to i na nás a v našich rukách, abychom dokázali, že kultura zvládne oslovit lidi, říká dirigent a umělecký vedoucí barokního souboru Collegium 1704 Václav Luks.
V pořadu Jak to vidí… Luks cituje intendanta Bavorské státní opery, který uvedl, že se kultura stala propagandistickým nástrojem politiků. Na segmentu, který se dokáže nejméně bránit, ukazují svou přísnost.
Luks dodává, že je to skutečně tak, protože jak jinak je možné rozumět tomu, že v systému PES v České republice při dosažení třetího stupně bude umožněná návštěva a provoz restaurací a pivnic. A kulturní akce budou možné až po dosažení druhého stupně.
20. 11. 2020 | Jak to vidí… Moderuje Zita Senková

Čro Dvojka
Václav Luks: Krize odhalila, že umění je dnes řazeno do stejné kategorie jako bordely

S dirigentem a uměleckým vedoucím barokního orchestru Collegium 1704 o notách, které by nejraději zahodil, i o tom, co pochopil díky Tintorettově obrazu, na nějž kapala dešťová voda.
K 19. narozeninám dostal epochální dar: tři dny po nich se zhroutil komunistický režim. Tuto sobotu slaví padesátiny, jubileum je ale o poznání méně radostné. Třebaže se mu i v nepříznivých podmínkách podařilo vybudovat soubor, který ve své kategorii patří k absolutní světové špičce, leží dnes jeho životní dílo prakticky „na kapačkách“.
Koronavirus hudebníky tvrdě zasáhl – připravil je o živobytí, klíčové vazby i možnost tvořit a jejich budoucnost se stále rozplývá ve velké nejistotě.
Přesto zatím dirigent Václav Luks zůstává překvapivě optimistický. S nepřeslechnutelným nadšením hovoří o nových obzorech, které mu pandemie pomohla objevit, a hluboce jej mrzí jediné: co na sebe během ní prozradila společnost.
20. 11. 2020 | aktualne.cz Josef Greš

aktualne.cz
Před měsícem hráli baroko, teď sedí za kasou. Na pomoc státu nedosáhnou

Přestože hrají hudbu starou několik staletí, v nové situaci se zorientovali jako jedni z prvních. Členům špičkových českých barokních souborů jako Collegium 1704 nebo Musica Florea, kteří se živí koncertováním, kvůli epidemii nového typu koronaviru ze dne na den vyschly příjmy, a tak na nic nečekali. Někteří už pracují za kasou.
V jedné z pražských poboček obchodního řetězce Lidl lze momentálně potkat hvězdu barokní hudby. Už druhý týden tu za kasou prodává Simona Tydlitátová, přední houslistka z orchestru Collegium 1704 a zakládající členka souboru Musica Florea.
„Druhý březnový týden, kdy vláda omezovala akce pro víc lidí, mi začala chodit oznámení o zrušených koncertech. Nejdřív padl jeden, pak v rychlém sledu další. Chvíli jsem to sledovala a pak jsem si řekla, že takhle to dál nepůjde,“ popisuje Tydlitátová, proč si hned v pátek 13. března, den po vyhlášení nouzového stavu, začala hledat novou práci. „Řekla jsem si, že potraviny jsou jediná věc, kterou nezavřou. A taky že ve stejné situaci jako já bude spousta lidí, takže je třeba jednat rychle, dokud místa ještě jsou.“
3. 4. 2021 | Daniel Konrád, aktualne.cz

aktualne.cz

Přihlásit se k odběru novinek

Poskytnutím Vašich osobních údajů souhlasíte s tím, abychom je zpracovali v souladu s odst. 8 našich obchodních podmínek.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU NOVINEK

Sledujte nás

Dokumenty

GDPR
Výroční zprávy
Obchodní podmínky
Změna nastavení souborů cookies
PŘIHLÁŠENÍ PRO ČLENY

Kontaktní adresa

Collegium 1704
Mánesova 1374/53
120 00 Praha 2

Zobrazit na mapě

+420 234 697 959
info@collegium1704.com