O Collegiu 1704 v médiích
Václav Luks / Jak to vidí… Zita Senková
Dirigent Václav Luks: Dnešní doba ukazuje, kdo je kdo. Angela Merkelová je velké zklamání
Každou hodinu můžeme sledovat tragédii Ukrajiny téměř v přímém přenosu každou minutu. Ale není tak viditelné, že se to týká i Ruska. My vidíme, že Putinova podpora je přes 80 %, to je prostě něco otřesného. To připomíná prostě situaci v Německu před druhou světovou válkou, kdy to vymývání mozků propagandou dosáhlo té míry, že většina národa za führerem stála, to samé vidíme i v Rusku. Ale je tam spousta statečných lidí, kteří se snažili čelit propagandě, kteří se snažili vysvětlovat, kteří se snažili mluvit i se svými příbuznými kolegy, kteří se snažili hledat pravdu. A řada z nich opustila svoji práci, protože byli nuceni zaujímat stanoviska, se kterými nesouhlasili, tak odešli například ze státní služby. Ale řada z nich prostě odjela do zahraničí definitivně.
Il Boemo / Josef Mysliveček
S americkým muzikologem a odborníkem na operu 17. a 18. století Danielem E. Freemanem o neuvěřitelné cestě mlynářského syna mezi evropskou uměleckou smetánku, o filmu, na nějž se čeká několik let, i schopnosti vlomit se do libovolných dveří. Small talk FF UK
Pražské jaro 2021
Předhazovali mu Němce, zneužili ho ideologové. Smetana más smutný osud
„Doba přeje odvážným řešením,“ shodlo se vedení Pražského jara – a požádalo o zástup orchestr, který si v posledních 15 letech vybudoval doma i v zahraničí renomé díky poučené interpretaci staré hudby, zvlášť té barokní. Přehlídku uvede Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem.
24. 3. 2021 | aktualne.cz | Petr Vizina
Důležité je ukázat lidem nový obzor
„Když se ale člověk jednou rozhodne postavit takové výzvě, už není čas pochybovat.“
29. 4. 2021 | Lidové noviny | Iva Nevoralová
Smetanův český mýtus. Na zahájení Pražského jara zazní úplně jiná Má vlast
„Myslím, že se Smetana snažil co nejvíce popsat svou zvukovou představu, byl už hluchý a nemohl korigovat samotný orchestr při zkouškách,“ domnívá se Luks.
7. 5. 2021 | Hospodářské noviny, Magazín Aktuálně.cz | Dita Hradecká
Václav Luks: Všichni pořadatelé jsou jak na trní
Václav Luks, zakladatel a umělecký vedoucí barokního orchestru a sboru Collegium 1704 a Collegium Vocale 174, v době pandemie bez velkého upozorňování prošel patnáctým výročím obou těles a stejně nenápadně sám oslavil padesátiny. Těžce se svými hudebníky nese následky vládních opatření, která už rok mají za cíl omezit šíření koronaviru. Angažuje se pro druhé ve vedení iniciativy Sdružení umělců klasiky, veřejné skupiny pro hudebníky a hudebnice na volné noze. A se svými soubory iniciuje stále nové a nové hudební projekty, jejichž prostřednictvím nejen předávají umělecké hodnoty a radost z hudby, ale také se připomínají ve veřejném prostoru a sami sebe udržují na potřebném standardu. O tom všem, včetně financování kultury, ale také úspěchu s nahrávkou Rameauovy opery Les Boréades a nápadu zveřejňovat pod názvem Universo 1704 nově natočená hudební videa, hovořil s portálem KlasikaPlus.cz.
22. 3. 2021 | Klasika Plus | Petr Veber
„Hudba Dismase Zelenky je nabitá vášní a fantazií. Nelze jinak, než na ní ujíždět.“
„Když jsem se v patnácti začal zajímat o barokní hudbu, zajímaly mě i hudební dějiny mé země. V nich se objevilo jméno Dismase Zelenky, které bylo v osmdesátých letech tak trochu zahaleno tajemstvím. Začal jsem jezdit do Drážďan do Saské zemské knihovny, kde jsem se probíral jeho rukopisy. Z vizuálního objevování Zelenkovy hudby jsem měl doslova fyzické zážitky, “ řekl Václav Luks ve Vizitce. Tato náklonnost u Lukse hraničí s posedlostí – tvrdí, že Zelenkova tvorba činí lidi závislými. „Je nabitá vášní, originalitou a fantazií. Nelze jinak, než na ní ujíždět,“ dodává.
19. 3. 2021 | ČRo Vltava | Vizitka | Daniel Jäger
Veronika Hyksová představuje UNIVERSO 1704 živě na ČT24
Hostem živého vysílání Studia ČT 24 byla generální manažerka Collegia 1704 Veronika Hyksová. Tématem pořadu byly Kulturní projekty v době pandemie covid-19 a diváci se v něm mohou seznámit s novou online platformou UNIVERSO 1704 a originálními video-koncerty.
Reportáž najdete v čase 14.10.
11. 3. 2021 | Studio ČT 24
Před Václav Luks o covidové realitě, deziluzi a naději
Zákaz divadel a koncertů pro diváky trvá už bezmála tři měsíce. Probíhají intenzivní diskuse, zda, kdy a za jakých podmínek tyto restrikce v oblasti vážné hudby rozvolnit. Z jedné strany odborníci varují před psychickými dopady protiepidemických opatření, která zásadním způsobem omezují životy lidí a kdy právě hudba sdílená na koncertě může přinášet úlevu, z druhé ti, kteří o omezování svobod a devastace „volnočasových“ aktivit rozhodují, dávají při uvolnění restrikcí přednost kasinům a bazénům. A nedokáží rozlišit mezi popovými megakoncerty se skotačícím davem a koncerty klasické hudby, a to i těmi komorními. Mnoho témat pro rozhovor s Václavem Luksem.
28. 1. 2021 | Helena Havlíková, Opera Plus
Připadáme si jako pacient na kapačkách, říká dirigent Václav Luks
Za patnáct let své existence ansámbl Collegium 1704 dosáhl na spoustu prestižních ocenění i angažmá od prestižních pořadatelů, včetně například Salcburského festivalu. I doma má své stálé publikum a donedávna měl i vyprodané sály. U zrodu souboru stál a dodnes ho vede dirigent Václav Luks, který byl ovšem loni, kdy navíc slavil vlastní padesátiny, postaven před naprosto nečekaný úkol: udržet v koronakrizi soubor při životě.
9. 1. 2021 | Věra Drápelová, MF DNES
Mesiáš dodal našemu posluchači sílu do posledních dnů života, popisuje sílu barokní hudby dirigent Václav Luks
7. 1. 2021 | Host Lucie Výborné, ČRo Radiožurnál
Václav Luks: Kultura se stala jednoduše manipulovatelným obětním beránkem
Je skutečně tragické, jakým způsobem současná krize odhalila, jak zanedbatelnou roli hraje kultura ve společnosti. Ale je to i na nás a v našich rukách, abychom dokázali, že kultura zvládne oslovit lidi, říká dirigent a umělecký vedoucí barokního souboru Collegium 1704 Václav Luks.
V pořadu Jak to vidí… Luks cituje intendanta Bavorské státní opery, který uvedl, že se kultura stala propagandistickým nástrojem politiků. Na segmentu, který se dokáže nejméně bránit, ukazují svou přísnost.
Luks dodává, že je to skutečně tak, protože jak jinak je možné rozumět tomu, že v systému PES v České republice při dosažení třetího stupně bude umožněná návštěva a provoz restaurací a pivnic. A kulturní akce budou možné až po dosažení druhého stupně.
20. 11. 2020 | Jak to vidí… Moderuje Zita Senková
Václav Luks: Krize odhalila, že umění je dnes řazeno do stejné kategorie jako bordely
S dirigentem a uměleckým vedoucím barokního orchestru Collegium 1704 o notách, které by nejraději zahodil, i o tom, co pochopil díky Tintorettově obrazu, na nějž kapala dešťová voda.
K 19. narozeninám dostal epochální dar: tři dny po nich se zhroutil komunistický režim. Tuto sobotu slaví padesátiny, jubileum je ale o poznání méně radostné. Třebaže se mu i v nepříznivých podmínkách podařilo vybudovat soubor, který ve své kategorii patří k absolutní světové špičce, leží dnes jeho životní dílo prakticky „na kapačkách“.
Koronavirus hudebníky tvrdě zasáhl – připravil je o živobytí, klíčové vazby i možnost tvořit a jejich budoucnost se stále rozplývá ve velké nejistotě.
Přesto zatím dirigent Václav Luks zůstává překvapivě optimistický. S nepřeslechnutelným nadšením hovoří o nových obzorech, které mu pandemie pomohla objevit, a hluboce jej mrzí jediné: co na sebe během ní prozradila společnost.
20. 11. 2020 | aktualne.cz Josef Greš
Před měsícem hráli baroko, teď sedí za kasou. Na pomoc státu nedosáhnou
Přestože hrají hudbu starou několik staletí, v nové situaci se zorientovali jako jedni z prvních. Členům špičkových českých barokních souborů jako Collegium 1704 nebo Musica Florea, kteří se živí koncertováním, kvůli epidemii nového typu koronaviru ze dne na den vyschly příjmy, a tak na nic nečekali. Někteří už pracují za kasou.
V jedné z pražských poboček obchodního řetězce Lidl lze momentálně potkat hvězdu barokní hudby. Už druhý týden tu za kasou prodává Simona Tydlitátová, přední houslistka z orchestru Collegium 1704 a zakládající členka souboru Musica Florea.
„Druhý březnový týden, kdy vláda omezovala akce pro víc lidí, mi začala chodit oznámení o zrušených koncertech. Nejdřív padl jeden, pak v rychlém sledu další. Chvíli jsem to sledovala a pak jsem si řekla, že takhle to dál nepůjde,“ popisuje Tydlitátová, proč si hned v pátek 13. března, den po vyhlášení nouzového stavu, začala hledat novou práci. „Řekla jsem si, že potraviny jsou jediná věc, kterou nezavřou. A taky že ve stejné situaci jako já bude spousta lidí, takže je třeba jednat rychle, dokud místa ještě jsou.“
3. 4. 2021 | Daniel Konrád, aktualne.cz