Myslivečkovo oratorium Abrahám a Izák zaznělo poprvé na Salcburském festivalu. Ohlas provedení byl bouřlivý
Už popáté se Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse představilo na prestižním Salzburger Festspiele. Po dílech Bacha, Bibera, Monteverdiho, Stradelly a Zelenky uvedlo v salcburské premiéře 23. července ve Velkém sálu Mozartea mistrovské dílo Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého operního skladatele 18. století.
Myslivečkovo oratorium Abramo ed Isacco (Abrahám a Izák) zaznělo s vynikajícím mezinárodním obsazením sólistů, které tvoří norská sopranistka Mari Eriksmoen (Isacco), francouzský tenorista Mathias Vidal (Abramo), irská mezzosopranistka Paula Murrihy (Sara), německá sopranistka Nikola Hillebrand (Angelo) a její krajan, barytonista Matthias Winckhler (Gamari).
„Mám radost, že se nám po řadě vystoupení se světovým repertoárem podařilo prosadit do dramaturgie Salcburského festivalu ryze český program. To, že zazní nejslavnější oratorium právě Josefa Myslivečka, považuji za mimořádnou událost také díky plánované premiéře filmu Il Boemo o životě tohoto skladatele, na jehož vzniku jsme se společně s Collegiem 1704 významně podíleli,“ řekl před koncertem dirigent a umělecký šéf orchestru Václav Luks.
Oratorium Abramo ed Isacco (Abrahám a Izák), původním názvem Isacco, figura del redentore (Izák, postava spasitele), je Myslivečkovo poslední oratorium a patří k naprostým vrcholům celé jeho tvorby. Premiéru mělo ve Florencii v roce 1776 a následujícího roku se uvádělo v Mnichově, u dvora hudbymilovného kurfiřta Maxmiliána III. Josefa. V dějišti Salcburského festivalu zaznělo v rámci série koncertů s názvem Ouverture spirituelle.
„Koncert hýřil muzikantskou energií a intenzitou spříznění všech interpretů, která se přenášela do publika. Ohlas provedení byl bouřlivý,“ píše v recenzi pro Lidové noviny hudební publicistka Helena Havlíková.
foto: Salzburger Festspiele / Marco Borrelli, Collegium 1704