5. a 6. února 2022 proběhly v brněnském Janáčkově divadle premiéry opery Alcina G. F. Händela v podání Collegia 1704 & Collegia Vocale 1704 pod taktovkou Václava Lukse.

V titulní roli se představily v alternaci Pavla Vykopalová a kanadská sopranistka Karina Gauvin, která vystoupila také na koncertě Missa 1724 v Rudolfinu 15. února 2022. V dalších rolích účinkují například Kangmin Justin Kim, Mirella Hagen, Krystian Adam, Václava Krejčí Housková, Monika Jägerová či Tomáš Král.

Koprodukce:

Ve spolupráci s:

Za laskavé podpory:

Předpremiérové kukátko – pořad ND Brno, kde zazní nejen rozhovory s tvůrci, ale i 2 árie z opery v podání Václavy Krejčí Houskové a Mirelly Hagen

Operní produkce navazuje na úspěšnou a oceňovanou inscenaci Vivaldiho Arsildy ve Slovenském národním divadle v Bratislavě z roku 2017. Koproducenty jsou stejně jako v předchozím případě Opéra Royal de Versailles a Théatre de Caen. V Brně se chystají reprízy 12., 13. a 18. února, ve Versailles 11., 12. a 13. března a v Caen 5. a 6. května.

Jaká je největší výzva v roli Alciny? Jakými emocemi postava prochází? Jak se cítí zpěvačka při spolupráci s režisérem Jiřím Heřmanem? To se dozvíte z rozhovoru s kanadskou sopranistkou Karinou Gauvin, která ztělesní kouzelnici Alcinu.

„V životě zpěváka existuje mnoho výzev – každý den žijeme s tím, že náš nástroj žije v našem těle, a to trvale. Pokud není někdy něco v pořádku, ať už z emocionálního, fyzického nebo psychického hlediska, může být těžké se na hlas soustředit. Na druhé straně někdy, když je situace špatná, může být zpěv spojencem a přítelem.“ Tak odpovídá Karina Gauvin na otázku, co je pro pěvce největší výzvou, v rozhovoru, který poskytla v červnu roku 2021 Časopisu Harmonie.

O hudební přípravě opery Alcina hovoří v rozhovoru pro Časopis Harmonie dirigent Václav Luks.
„Je na místě položit si otázku, co chtěl autor říci a jaké emoce chtěl vyvolat u svého publika a snažit se podobného účinku dosáhnout u našeho dnešního publika. Máme nekonečné tvůrčí možnosti, aniž bychom mrzačili dílo samotné.“

Co je centrální ideou brněnské inscenace Alcina? Je to osudový vztah – láska, odpovídá režisér Jiří Heřman.
„Vše se točí kolem lásky. Když nám není dána, vnitřně bojujeme sami se sebou i s celým světem. Věčné téma, které Händel geniálně vyjádřil právě v této kouzelné opeře. Jak už to v životě bývá, když se zamilujeme, svět nám připadá krásný, máme chuť žít každou vteřinu – avšak jen do té doby, než se něco pokazí. Pak nám to období naplněné lásky může připadat jako sen, a svět bez lásky jako krutá skutečnost.“

Operní událost roku – tak hovoří o brněnské inscenaci Alciny v reportáži pořadu Týden v regionech. Podívejte se na jednu z prvních jevištních zkoušek!