Am 5. Februar 2022 findet unter der Leitung von Václav Luks gemeinsam mit dem Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 im Janáček-Theater Brünn die Premiere der Oper „Alcina“ von G. F. Händel statt. In der Titelrolle wird die kanadische Starsopranistin Karina Gauvin zu hören sein, die auch bei der Missa 1724 im Rudolfinum am 15. Februar 2022 auftritt. Alcina wird abwechselnd von Pavla Vykopalová gesungen. Weitere Rollen übernehmen u.a. Justin Kim, Mirella Hagen, Krystian Adam, Václava Krejčí Housková, Monika Jägerová, Tomáš Král.

Koproduktion:

In Kooperation:

Unterstützung:

https://www.youtube.com/watch?v=KsNqTZztRiA
Zwei arien – Václava Krejčí Housková und Mirella Hagen

Die Opernproduktion folgt auf die erfolgreiche und umjubelte Aufführung von Vivaldis „Arsilda“ am Slowakischen Nationaltheater in Bratislava im Jahr 2017. Koproduzenten sind ebenfalls die Opéra Royal de Versailles und das Théâtre de Caen.

https://www.youtube.com/watch?v=8kBuJD92JKc

Jaká je největší výzva v roli Alciny? Jakými emocemi postava prochází? Jak se cítí zpěvačka při spolupráci s režisérem Jiřím Heřmanem? To se dozvíte z rozhovoru s kanadskou sopranistkou Karinou Gauvin, která ztělesní kouzelnici Alcinu.

„V životě zpěváka existuje mnoho výzev – každý den žijeme s tím, že náš nástroj žije v našem těle, a to trvale. Pokud není někdy něco v pořádku, ať už z emocionálního, fyzického nebo psychického hlediska, může být těžké se na hlas soustředit. Na druhé straně někdy, když je situace špatná, může být zpěv spojencem a přítelem.“ Tak odpovídá Karina Gauvin na otázku, co je pro pěvce největší výzvou, v rozhovoru, který poskytla v červnu roku 2021 Časopisu Harmonie.

O hudební přípravě opery Alcina hovoří v rozhovoru pro Časopis Harmonie dirigent Václav Luks. „Je na místě položit si otázku, co chtěl autor říci a jaké emoce chtěl vyvolat u svého publika a snažit se podobného účinku dosáhnout u našeho dnešního publika. Máme nekonečné tvůrčí možnosti, aniž bychom mrzačili dílo samotné.“

Co je centrální ideou brněnské inscenace Alcina? Je to osudový vztah – láska, odpovídá režisér Jiří Heřman. „Vše se točí kolem lásky. Když nám není dána, vnitřně bojujeme sami se sebou i s celým světem. Věčné téma, které Händel geniálně vyjádřil právě v této kouzelné opeře. Jak už to v životě bývá, když se zamilujeme, svět nám připadá krásný, máme chuť žít každou vteřinu – avšak jen do té doby, než se něco pokazí. Pak nám to období naplněné lásky může připadat jako sen, a svět bez lásky jako krutá skutečnost.“

Operní událost roku – tak hovoří o brněnské inscenaci Alciny v reportáži pořadu Týden v regionech. Podívejte se na jednu z prvních jevištních zkoušek!