Sezóna 19/20
Sezóna 18/19
Sezóna 17/18
Sezóna 16/17
Sezóna 15/16
Operní produkce

Sezóna 2017/18 Praha Rudolfinum

Missa Omnium Sanctorum

J. S. Bach: Missa in g, J. D. Zelenka: Missa Omnium Sanctorum
3. 10. 2017

Konfrontace dvou odlišných zhudebnění textu mešního ordinária dvěma génii, z nichž každý reprezentuje svébytný svět duchovní hudby.

číst více

Konfrontace dvou odlišných zhudebnění textu mešního ordinária dvěma génii, z nichž každý reprezentuje svébytný svět duchovní hudby. Zatímco Bachova tvorba je bytostně ukotvená v luteránské tradici, Zelenkova poslední mešní kompozice představuje nesmírně virtuózní, emocionálně vypjatý styl vycházející zejména z italské katolické tradice, okořeněný navíc Zelenkovou originalitou a dechberoucí invencí.

J. S. Bach
Missa in g BWV 235
J.D. Zelenka
Missa Omnium Sanctorum ZWV 21

Zpívejte Hospodinu

Moteta německých skladatelů
26. 11. 2017

Program sestavený z děl trojhvězdí nejvýznamnějších německých skladatelů vrcholného baroka: J. S. Bacha, G. F. Händela a G. P. Telemanna.

číst více

Tradice pěstování moteta sahá hluboko do středověku a v době baroka zažilo sborové moteto především v tvorbě německých a francouzských autorů svůj vrchol. Program sestavený z děl trojhvězdí nejvýznamnějších německých skladatelů vrcholného baroka staví vedle sebe mistrovství J. S. Bacha jako dovršitele umění německého moteta, Telemannovo “Grand motet” ve francouzském stylu komponované pro vybranou společnost pařížského Concert Spirituel a Händelovo mistrovské dílo spojující jedinečným způsobem italský hudební styl s anglickou tradicí a německými kořeny svého tvůrce.

G. P. Telemann
Deus judicium tuum TWV 7:7
G. F. Händel
In the Lord I Put My Trust HWV 247
J. S. Bach
Singet dem Herrn BWV 225
J. S. Bach
Jesu, meine Freude BWV 227

Selva morale e spirituale

C. Monteverdi: Selva morale e spirituale
Vánoční koncert 31. 12. 2017

Poslední sbírka duchovních skladeb na latinské i italské texty je hudebním testamentem svého tvůrce a kompendiem veškerého jeho umění.

číst více

Poslední sbírka duchovních skladeb na latinské i italské texty Claudia Monteverdiho je hudebním testamentem čtyřiasedmdesátiletého tvůrce a kompendiem veškerého jeho umění a zkušeností. Monteverdiho jedinečný smysl pro ztvárnění textu i vokální virtuozitu, dokonalé zvládnutí tradičních skladatelských technik, stejně jako ojedinělá melodická invence a odvaha experimentovat, činí každé z děl této sbírky jedinečným klenotem.

Věčný oheň

L. Leo, J. D. Zelenka, J. S. Bach
Silvestrovský koncert 31. 12. 2017

Novodobou světovou premiéru Dixit Dominus Leonarda Lea doplňují pozdní Zelenkova díla a Bachovy slavnostní kantáty. 

číst více

Italský vkus měl dominantní vliv na podobu hudby pěstované u drážďanského dvora a vliv moderního neapolského stylu je nepřeslechnutelný také v pozdní tvorbě Jana Dismase Zelenky. Opis velkolepě koncipovaného dvojsborového Dixit Dominus jednoho z nejslavnějších neapolských skladatelů Leonarda Lea byl pořízen pro potřeby drážďanského dvorního kostela na sklonku Zelenkovy éry a toto dílo zazní v novodobé světové premiéře. Podobně velkolepý lesk jako Leův žalm, vyzařují i Bachovy slavnostní kantáty reprezentující hudbu jiného významného saského hudebního centra — Lipska.

L. Leo​
Dixit Dominus a 2 cori
novodobá světová premiéra
J. D. Zelenka​
Litaniae Lauretanae ZWV 151
J. S. Bach
Nun ist das Heil BWV 50
J. S. Bach
O ewiges Feuer BWV 34

Maddalena ai piedi di Cristo

Antonio Caldara
20. 2. 2018

Oratorium, jehož ústřední postavou je kající se Máří Magdaléna, se vyznačuje se koncentrovaným hudebním výrazem a melodickou invencí.

číst více

Antonio Caldara se zapsal do dějin hudby především jako „Vizekapellmeister” a dvorní skladatel u vídeňského dvora. Oratorium, jehož ústřední postavou je kající se Máří Magdaléna u nohou ukřižovaného Ježíše Krista, však pochází ještě z autorova italského období a vyznačuje se neobyčejně koncentrovaným a hlubokým hudebním výrazem a výjimečnou melodickou invencí. Nepopiratelný je v tomto raném Caldarově díle vliv jeho benátských předchůdců.

F. Aspromonte | Maddalena
S. Frigato | Marta
R. Pe | Amor Celeste
B. Schachtner | Amor Terreno
V. Čížek | Cristo
L. Abadie | Fariseo

Mesiáš

G. F. Händel: Mesiáš 
Velikonoční koncert 27. 3. & 3. 4. 2018

Händelův Mesiáš patří bezesporu k nejproslulejším opusům světové oratorní literatury a v průběhu staletí se stal součástí anglické kulturní identity.

číst více

Händelův Mesiáš patří k bezesporu nejproslulejším opusům světové oratorní literatury a v průběhu staletí se stal součástí anglické kulturní identity. Také v kontextu Händelova života hraje toto oratorium mimořádnou roli. Po úspěšné dublinské premiéře v roce 1742 jej londýnské publikum o rok později přijalo zpočátku rezervovaně. Mesiáš však velmi rychle získával na popularitě, až nakonec Händelovo umění našlo právě prostřednictvím tohoto díla cestu k srdcím anglických posluchačů.

Giulia Semenzato | soprán
Benno Schachtner | alt
Krystian Adam | tenor
Krešimir Stražanac | bas

Pane, slyš mé prosby

H. Purcell, J. Blow, W. Byrd
19. 4. 2018

Anglická hudba 17. století představuje neobyčejně bohatou hudební řeč zpracovávající evropské vlivy do svébytného hudebního projevu.

číst více

Anglická hudba 17. století představuje neobyčejně bohatou hudební řeč zpracovávající nejrůznější evropské vlivy do svébytného hudebního projevu. Záliba v polyfonii, originální zacházení s harmonií a smysl pro kvalitu zpracování zhudebňovaných textů jsou společnými rysy děl Henryho Purcella i jeho předchůdců.

W. Byrd
Songs
T. Tomkins
Thou art my King, O Lord
J. Blow
Lift up your heads, O ye gates
O give thanks unto the Lord
I said in the cutting off
H. Purcell
Hear me, O Lord Z 133
When on my sickbed Z 144
Praise the Lord Z 43
Hear my prayer, O Lord Z 15

Korunovační mše – ZRUŠENO
Korunovační mše

Korunovační mše patří společně se slavným Requiem a Velkou mší c moll do trojice nejznámějších liturgických děl svého tvůrce. Mozart však zkomponoval též celou řadu menších mší, litanií, nešpor i drobných duchovních děl, ve kterých můžeme obdivovat mistrovské zvládnutí kontrapunktu, smysl pro účelnost a samozřejmě bezbřehou invenci jejich tvůrce.
Rudolfinum, Praha, Česká republika, 30. 12. 2020 – 19.30 h
Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Václav Luks | dirigent
W. A. Mozart – Kyrie KV 341 | Miserere KV 85 | Misericordias KV 222 | Korunovační mše KV 317

Santissimo Natale – ZRUŠENO
Santissimo Natale

Oslava narození Ježíše Krista je výrazným tématem italské barokní hudby doby adventu. Zejména pro neapolské autory bylo zrození Spasitele a pastorální motivy zdrojem nevyčerpatelné inspirace a v jejich dílech se nezřídka mísí rafinovanost kontrapunktu s vlivy lidové hudby v neapolském dialektu.
Annenkirche, Drážďany, Německo, 21. 12. 2020 – 19.30 h
Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Václav Luks | dirigent
A. Corelli — Concerto grosso op. 6 no. 8 Fatto per la Notte di Natale
A. Stradella — Cantata Per il Santissimo Natale
A. Scarlatti — Concerto grosso no. 1 in f 
C. Caresana — Tarantella à 5 Per la Nascita del Verbo

Bella mia fiamma – ZRUŠENO
Bella mia fiamma

Bachovo zhudebnění mariánského chvalozpěvu Magnificat patří k několika málo dílům lipského kantora, ve kterých vychází z latinské textové předlohy a stírá tak hranice mezi luteránskou a katolickou liturgickou hudbou. Zelenka zkomponoval většinu svých duchovních děl pro potřebu katolického dvorního kostela v Drážďanech a jeho poslední zhudebnění mešního ordinária patří k jeho vrcholným dílům.
Annenkirche, Drážďany, Německo, 10. 11. 2020 – 19.30 h
Rudolfinum, Praha, Česká republika, 11. 11. 2020 – 19.30 h
Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Václav Luks | dirigent
J. S. Bach — Magnificat in D BWV 243
J. D. Zelenka — Missa Omnium Sanctorum ZWV 21

Magnificat – ZRUŠENO
Magnificat

Bachovo zhudebnění mariánského chvalozpěvu Magnificat patří k několika málo dílům lipského kantora, ve kterých vychází z latinské textové předlohy a stírá tak hranice mezi luteránskou a katolickou liturgickou hudbou. Zelenka zkomponoval většinu svých duchovních děl pro potřebu katolického dvorního kostela v Drážďanech a jeho poslední zhudebnění mešního ordinária patří k jeho vrcholným dílům.
Rudolfinum, Praha, Česká republika, 20. 10. 2020 – 19.30 h
Annenkirche, Drážďany, Německo, 21. 10. 2020 – 19.30 h

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Václav Luks | dirigent
J. D. Zelenka — Ouverture F dur
J. D. Zelenka 
— Orchestersuite Nr 3. D dur
J. S. Bach
 — Magnificat in D BWV 243

Mesiáš
Mesiáš

Málokteré dílo hudebních dějin se od doby svého vzniku těší takové oblibě jako Händelův Mesiáš. Nejproslulejší opus svého tvůrce uchvacuje dodnes melodickou invencí, vokální virtuositou a nevšedně působivým ztvárněním biblických textů.
Rudolfinum, Praha, Česká republika, 19. 9. 2020 – 19.30 h
Annenkirche, Drážďany, Německo, 20. 09. 2020 – 19.30 h
G. F. Händel — Mesiáš HWV 56

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, Václav Luks | dirigent
Tereza Zimková | soprán
Markéta Cukrová 
| alt
Jaroslav Březina 
| tenor
Roman Hoza 
| bas

Přihlásit se k odběru novinek

Poskytnutím Vašich osobních údajů souhlasíte s tím, abychom je zpracovali v souladu s odst. 8 našich obchodních podmínek.

PŘIHLÁSIT SE K ODBĚRU NOVINEK

Sledujte nás

Dokumenty

GDPR
Výroční zprávy
Obchodní podmínky
Změna nastavení souborů cookies
PŘIHLÁŠENÍ PRO ČLENY

Kontaktní adresa

Collegium 1704
Mánesova 1374/53
120 00 Praha 2

Zobrazit na mapě

+420 234 697 959
info@collegium1704.com